Jamna. Lato. Zima.

Stowarzyszenie Jamna dla pokoleń wraz z Bacówką w Jamnej i partnerami, po raz kolejny zaprasza na letnie spotkanie plenerowe dzieci, młodzież z rodzinami i seniorów z Tarnowa i subregionu tarnowskiego.

W ramach projektu „Jamna. Lato. Zima” odbędą się warsztaty krajoznawcze, spacery i wędrówka dla aktywnych turystów, w celu wyznaczenia trasy dla nart biegowych, aby w zimie ta piękna miejscowość miłośnikom turystyki i rekreacji była przydatna.

Pierwsza część zadania odbędzie się 5 sierpnia (sobota).

Najmłodsi będą spacerować lekką trasą, podziwiać, zbierać i katalogować rośliny i owoce leśne (oferujemy koszyki wiklinowe).

Na boisku odbędą się ćwiczenia i gry rekreacyjne.

Oferujemy Gościom wygodny dostęp do infrastruktury Bacówki w Jamnej, parking, nieograniczone tereny spacerowe dla różnych grup wiekowych, podczas spacerów wykłady krajoznawcy i historyka, wypożyczalnię kijków do nordic walking (oznakowana trasa – wykonana eko farbami sylwetka z kijkami na drzewach).

Rodzicom dzieci w wózkach zaoferujemy wygodną i spokojną trasę do podziwiania widoków i przyjemnego spaceru. Młodzież i osoby starsze wstępnie wyznaczą trasa dla nart biegowych. Zaawansowanym turystom proponujemy trasę do 10 km, od Duszpasterstwa do Bukowca z przewodniczką, w ramach wydarzenia Otwarte Wrota Pogórza.

Uczestników prosimy o zaopatrzenie się w wygodne obuwie, kapelusze i ochronę przeciwdeszczową oraz dodatkową wodę. Udział jest bezpłatny. Przyjazd do Jamnej we własnym zakresie.

Szlak, który powstanie w rezultacie działań będzie nosił imię Batalionu AK „Barbara”, którego bohaterstwo i ofiarę chcemy uczcić w 75 rocznicę powstania Armii Krajowej, przypadającą w tym roku. Kolejnym etapem projektu będzie uroczyste ognisko w dniu 16 września 2017, na którym powitamy  uczestników zadania i Jesiennego Rajdu, który odbywa się rokrocznie w celu upamiętnienia akcji „Burza”. Gościem uroczystości będzie jedyny żyjący żołnierz AK w ramach akcji „Burza” w Jamnej, pułkownik Jerzy Pertkiewicz z Tarnowa (97 lat). Premierowo przejdziemy trasę, przeznaczoną dla amatorów nart biegowych, wyznaczoną i oznakowaną na warsztatach krajoznawczych. Będziemy zbierać grzyby i owoce, a wieczorem rozpalimy ognisko.

Zapraszamy!

ZAPISZ SIĘ DO PROJEKTU

Logo Małopolska-V

„Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego”

partnerzy

Program projektu pn. ”Jamna. Lato. Zima”

5 Sierpnia 2017 Stowarzyszenie Jamna dla pokoleń.
Szkoła Podstawowa im. Batalionu “Barbara” w Pawęzowie.
Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego.
Stowarzyszenie Sportowe “Sokół” w Tarnowie.
Bacówka w Jamnej.
Partner nieformalny: Stowarzyszenie My Pogórzanie
5 Sierpnia Spacer badawczy:
Podczas badania zasobów geograficznych z przewodnikiem i przedstawicielami Stowarzyszenia Sokół rozpoznamy w terenie możliwości utworzenia trasy, oznaczając wstępnie jej przebieg.Start 9.00 Bacówka w Jamnej
1. Grupa najmłodszych dzieci: lekki spacer od Bacówki w Jamnej do Duszpasterstwa Ojców Dominikanów, pomnik Trzech Krzyży i wzgórze 530, czas przejścia ok 2 h. Prowadzi członek stowarzyszenia Jamna dla pokoleń I przedstawiciel Stowarzyszenia Sportowego Sokół.2. Grupa rodziny oraz seniorzy: trasa Nordic walking, prosimy o zabranie kijków i wygodnych ubrań, czas przejścia ok 2 h. Prowadzi członek stowarzyszenia Jamna dla pokoleń I przedstawiciel Stowarzyszenia Sportowego Sokół.

Start 9.30 Duszpasterstwo oo Dominikanów
1. Grupa rodziny z młodzieżą: z Duszpasterstwa do Bukowca z przewodnikiem, spacerem po Jamnej, przejście szlakiem do rezerwatu Diable Skały w Bukowcu. Zwiedzanie rezerwatu i Powrót na Jamną ok. godz. 14:00. Trasa, zwiedzanie wyniesie do 10 km, prosimy o przygotowanie stosownego obuwia, ubrania i napojów oraz przekąski. Prowadzi Pani Kinga Smółka z Muzeum Okręgowego w Tarnowie I członek stowarzyszenia Jamna dla pokoleń.

Po spacerach spotykamy się w Bacówce, wspólnie przygotujemy posiłek z zebranych grzybów – kociołek zupy grzybowej, rekreacja, gry i zabawy sportowe, odpoczynek.
Koordynują pracownicy Bacówki I członkowie Stowarzyszenia Jamna dla pokoleń.

Sierpień 2017 Stowarzyszenie Jamna dla pokoleń.
Stowarzyszenie Sportowe “Sokół” w Tarnowie.
Bacówka w Jamnej.
Oznakowanie Szlaku im. Batalionu “Barbara”
W wyniku działania wyznaczymy trasę do uprawiania rekreacji w formie nart biegowych zimą w Jamnej. Powstanie oznakowanie na drzewach (farby eko), za pomocą szablonu.
16 Wrzesień 2017
Rajd Jesienny
Pierwszy Dzień Jesieni
Stowarzyszenie Jamna dla pokoleń.
Szkoła Podstawowa im. Batalionu “Barbara” w Pawęzowie.
Stowarzyszenie Sportowe “Sokół” w Tarnowie.
Bacówka w Jamnej.
3. Uroczyste ognisko
Szlak – trasa będzie nosiła nazwę kompanii Batalionu AK „Barbara”, którego zasługi podczas II wojny światowej przypomni jedyny żyjący żołnierz AK w ramach akcji „Burza” w Jamnej, pułkownik Jerzy Pertkiewicz z Tarnowa (97 lat) podczas uroczystego spotkania w ramach Rajdu Jesiennego w rocznicę bitwy (16 – 17 września), na którym powitamy (poczęstunek, ognisko, min. 200 osób) uczestników Jesiennego Rajdu pamięci Batalionu “Barbara” i uczestników zadania, który odbywa się rokrocznie w celu upamiętnienia jego bohaterów.