Jamna – Nowe otwarcie dla regionu (podsumowanie)

16 lipca 2016r. uczestnicy projektu przeprowadzili spacery badawcze w Jamnej, aby przetestować możliwości uprawiania turystyki pieszej, z pomocą kijków do nordic walking, dla osób powyżej 55 r.ż. Jamna nie jest łatwym terenem, wiele na niej uskoków, wąwozów i niespodzianek. Osoby realizujące zadanie zaproponowały trasę, która nie zraża, w wręcz przeciwnie zachęca do uprawiania turystyki, ruchu na świeżym powietrzu
i promuje walory krajobrazowe Jamnej, nawet mimo opadów deszczu. Adresaci projektu chętnie
i z determinacją pokonywali trasę w deszczu, dowodząc, że jej przebieg jest komfortowy i nie sprawia trudności tej grupie wiekowej.
Wyznaczona trasa prowadzi od Bacówki na Jamnej, przez siedzibę Duszpasterstwa Ojców Dominikanów malowniczym szlakiem do Jastrzębi, gdzie zostało zorganizowane ognisko (popularna nazwa – Uroczysko Jamna) i regenerowaliśmy siły przy pieczonej kiełbasce, z powrotem pętlą do Bacówki. Czas trwania przejścia wynosi do 4 h, szlak został oznaczony symbolem postaci z kijkami, malowanym na drzewach specjalnymi ekologicznymi farbami dla leśników (barwa – białobrązowa) i jest łatwo widoczny dla turystów, którzy pierwszy raz będą spacerować po Jamnej.
W pokonaniu trasy pomagała uczestnikom Ambasadorka projektu – Pani Barbara Prymakowska, uznana sportsmenka i propagatorka aktywności prozdrowotnej i sportowej. Z Jej udziałem odbył się trening przygotowawczy, uczestnicy się nieco rozruszali, aby w trakcie spaceru i na postoju przy ognisku porozmawiać z Panią Barbarą o uprawianiu sportów i turystyki w dojrzałym wieku, o stylu życia i odżywiania, aby jak najdłużej cieszyć się zdrowiem i kondycją. Jak zapewniali uczestnicy była to korzyść obopólna.
Po wyznaczeniu i oznaczeniu trasy posilaliśmy się wspaniałymi potrawami regionalnymi, których receptury znają tylko mieszkanki wsi Jamna, a które zostaną wprowadzone do menu serwowanego w Bacówce, m.in. makaron z przecieranego grochu i smażone pierogi z serowego ciasta z owocami leśnymi.
Kolejne działanie w ramach projektu to zilustrowanie mapy trasy, która została oznaczona i wydruk mapy oraz montaż tablicy, blisko Bacówki, dla wszystkich amatorów wędrówek pieszych i rekreacji na świeżym powietrzu którzy przyjadą na Jamną, odkryć jej urodę i dziedzictwo.

mapa_jamna_szlak

 

Zdjęcia z Wydarzenia dostępne tutaj: https://www.facebook.com/jamnadlapokolen/photos/?tab=album&album_id=1671820226474806

Zapraszamy do wysłuchania audycji przygotowanej przez radio RDN Małopolska: