Leśne kąpiele. Drzewa Was uzdrowią!

 

Leśne Kąpiele to praktyki stosowane w Japonii, mające na celu poprawę zdrowia i samopoczucia, oparte na połączeniu się z naturą w sposób leczniczy. To coś więcej niż spacery przyrodnicze. Kąpiel w lesie znacznie łagodzi przyczynę stresu.  Nadmierny stres odgrywa rolę w bólach głowy, nadciśnieniu, chorobach serca, cukrzycy, chorobach skóry, astmie, zapaleniu stawów i wśród wielu innych dolegliwości. Kąpiel w lesie katalizuje zwiększoną aktywność układu nerwowego przywspółczulnego, co pobudza odpoczynek, oszczędza energię i spowalnia tętno, zwiększając jednocześnie aktywność jelitową i gruczołową.

Na podstawie badań stwierdzono, że  średnie stężenie hormonu stresu – kortyzolu w ślinie u ludzi, którzy przez 20 minut patrzyli na leśną scenerię, było o 13,4 procent niższe niż u ludzi w miastach.

Przenieśliśmy japońskie praktyki na nasz lokalny grunt i zapraszamy do Jamnej poznać dobrodziejstwo fitoncydów. Niewidoczny czynnik poprawy naszego układu immunologicznego w lesie dociera do nas za pomocą aromaterapii. Fitoncydy w powietrzu, jonizując powietrze wspomagają nasze samopoczucie i wydolność umysłową, fitoncydy zawarte w warzywach i ziołach możemy dostarczyć organizmowi w pożywieniu. Temu służą Leśne Kąpiele – praktyce usprawnienia naszego ciała i umysłu dzięki świeżemu powietrzu, fitoncydom, aktywności fizycznej i wiedzy.

Ścieżka edukacyjno – przyrodnicza „Leśne kąpiele” w Jamnej propaguje lecznicze walory lasu.

Trwa kilkadziesiąt minut, w zależności od tempa uczestnika, postojów oraz ćwiczeń, w odległości ok. 700 m od Bacówki w Jamnej. Jest idealna dla dzieci i osób starszych. Zaplanowaliśmy trasę w taki sposób, aby w skupieniu, ciszy i w komforcie poczuć uzdrawiającą moc przyrody.

Oczywiście polecamy również trasy z charakterystycznymi dla Jamnej uskokami, bo piękno Jamnej jest nieskończone.

Nie potrzebujemy żadnych urządzeń mobilnych, również lokalizacyjnych, pozwólmy naszemu ciału być własnym przewodnikiem, ruszajmy naprzód słuchając dźwięków i dostrzegając znaki natury, szczególnie przydatne w lokalizacji drogi powrotnej.

Założenia Leśnych Kąpieli to pięć kroków, które za pomocą zmysłów budują siły witalne i wpływają na zdrowie i samopoczucie uczestników.

Krok 1 uruchamia zmysł węchu w rabacie kwiatowej, która jest  kompozycją krzewów, kwiatów i ziół. Różne zapachy, kolory i faktury roślin znajdują się w ogródku tuż koło Bacówki w Jamnej. Można usiąść lub położyć się na drewnianych ławach. Wokół pachną zioła w drewnianych skrzynkach.

Krok 2 poznajmy walory ziół, również takie, które możemy znaleźć w lesie.  Ich wybór nie jest przypadkowy. Zawierają substancje nazywane fitoncydami, które są naturalnymi roślinnymi antybiotykami. Mają cechy bakteriobójcze i grzybobójcze, hamują rozwój wirusów, działają rozkurczowo, żółciopędnie i żółciotwórczo. Pobudzają krążenie krwi, poprawiają apetyt. Znajdziecie je w cebuli i czosnku, tymianku, szałwii, kolendrze i w oregano. W Bacówce w Jamnej pytajcie o potrawy z czosnkiem niedźwiedzim, bogatym w fitoncydy.

Krok 3 jest kontynuacją edukacji o fitoncydach. Wchodzimy do lasu. Leśne kąpiele wzdłuż drzew iglastych oraz buków i grabów nie są przypadkowe. Buk jest antidotum na stres lęki i napięcia. Grab jest wskazany dla osób z dolegliwościami reumatycznymi. Sosna wzmacnia i ułatwia podjęcie nowych kroków w życiu oraz ma wpływ na astmę i objawy alergii. Świerk poprawia pracę serca i łagodzi bóle stawów, a nawet pomaga osobom nieśmiałym. Poczujmy ich zapach. Fitoncydy zawarte w drzewach obniżają stężenie cholesterolu oraz regulują poziom glukozy we krwi. Hamują agregację krwinek, dzięki czemu zapobiegają zakrzepicy, przeciwdziałają miażdżycy oraz licznym nowotworom krwi.

Krok 4 to czas na trochę aktywności, trasa jest częściowo zagospodarowana drewnianymi poręczami. Dotykanie poręczy z zamkniętymi oczami i poruszanie się dzięki nim pozwala odkryć naturalne nierówności, dotyk drzewa jest kojący. Poręcze ułatwiają wykonywanie prostych ćwiczeń gimnastycznych: wymachów, skłonów i przysiadów. Przytulanie się do drzew jest przyjemnością, oddają nam swój spokój. Zmysł powonienia i dotyku już działa, teraz czas na słuch. Poruszamy się po zróżnicowanej powierzchni. Słyszymy charakterystyczne dźwięki wynikające ze stąpania po korze, szyszkach, igliwiu i drobnych kamieniach wysypanych pomiędzy naturalnie podmokłymi fragmentami (wynika to z obecności wody sączącej się po zboczu). Poruszamy się czerpiąc przyjemność z ciszy i naturalnych dźwięków przyrody.  Aby to osiągnąć: wyłączamy telefony, nie robimy zdjęć, „błądzimy bez celu” i spokojnie. Poruszamy się po żółtym szlaku, kilka wskazówek nam pomoże, ale sami dostrzeżemy i usłyszymy znacznie więcej. Wokół borówki, czernice, leśne poziomki i grzyby. Smacznego!

Krok 5 oznacza osiągnięcie celu, jakim jest polana widokowa, z piękną panoramą Pogórza. Odpoczywamy, bawimy się z dziećmi, cieszymy oczy pięknym krajobrazem. Droga powrotna do Bacówki wiedzie tą samą ścieżką, zastanówmy się i utrwalmy jak proste czynności w ciszy, milczeniu, nie zakłócane rozmawianiem,  robieniem zdjęć i korzystaniem z internetu, na kilkadziesiąt minut wyłączyły nas z miejskiego tempa, codziennych obowiązków i przyzwyczajeń.

To są właśnie Leśne Kąpiele. Bezpłatna terapia, bez recepty i lekarza, to szansa dla ludzi, aby odpocząć, zwolnić i połączyć się z naturą. Naukowcy, głownie z Japonii prowadzą badania nad korzyściami zdrowotnymi płynącymi z przebywania wśród drzew. Kąpiel w lesie wpływa na zmniejszenie kortyzolu we krwi, który odpowiada za stres i wpływa na zwiększenie odporności. Co nas zatem powstrzymuje? Zapraszamy do Bacówki w Jamnej. Tablica informacyjna usytuowana koło parkingu zawiera mapę i 5 Kroków Leśnych Kąpieli, które uruchamiają zmysły. Do dyspozycji w Bacówce są hamaki, koce i kije do nordic walking. Szczególnie polecamy trasę do spaceru nordic walking, której mapa znajduje się przy parkingu i oczywiście Leśne Kąpiele, projekty zostały zrealizowane przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego z programu Małopolska Gościnna.

 

Leśne Kąpiele mają na celu upowszechnienie leczniczych walorów lasu.

 

Leśne kąpiele w Jamnej są pobudzaniem  zmysłów w skupieniu. 

 

Korzystając z przepięknej aury zapraszamy na jesienne Leśne Kąpiele do Jamnej. 

 

Nie potrzebujemy żadnych urządzeń mobilnych, również lokalizacyjnych, pozwólmy naszemu ciału być własnym przewodnikiem, ruszajmy naprzód słuchając dźwięków natury, ptaków, owadów i szelestu liści.

Mapa przebiegu ścieżki znajduje się obok Bacówki. Nowy projekt Stowarzyszenia Jamna dla pokoleń został zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach konkursu Małopolska Gościnna.