Czym są pręty gwintowane DIN 975?

Tak podczas prac budowlanych, jak i wykończeniowych o ich powodzeniu można mówić przede wszystkim w kontekście użycia specjalistycznych akcesoriów. Jednym z nich są pręty. I choć można odnieść wrażenie, że kolejne z nich nie różnią się między sobą w znaczący sposób, różnice takie nie tylko istnieją, ale również mogą być charakteryzowane jako znaczące. Jednymi z ciekawszych są pręty gwintowane DIN 975. Ich duża popularność uzasadnia zwrócenie na nie uwagi.

Pręty gwintowane DIN 975 – co to takiego?

Pręty gwintowane DIN 975 są wyrobami hutniczymi zwracającymi na siebie uwagę przede wszystkim dlatego, że ich długość znacząco przekracza przekrój. Mogą być wykonywane z różnych materiałów i to właśnie ten czynnik często przesądza o ich przeznaczeniu. Do ich konstrukcji zwykle wykorzystywana jest jednak stal węglowa, stal nierdzewna A2, mosiądz, poliamid oraz różne rodzaje stali kwasoodpornej. Różnice nie dotyczą przy tym wyłącznie materiału, z jakiego wykonuje się pręty. Nie bez znaczenia jest i to, że w sprzedaży są one oferowane zarówno w wielu długościach, jak i w zróżnicowanych klasach wytrzymałościowych. Osoby zainteresowane rozwiązaniami o zwiększonej odporności, mogą zdecydować się też na pręty gwintowane DIN 975 ocynkowane – zarówno galwanicznie, jak i ogniowo. Oczywiście, trudno liczyć na to, że we wszystkie ich rodzaje będzie można zaopatrzyć się w marketach budowlanych. Nic więc dziwnego, że to hurtownia śrub ALAMET jest tym miejscem, w którym można liczyć nie tylko na większy wybór prętów gwintowanych, ale i na ich większą przystępność cenową.

Pręty gwintowane DIN 975 – przegląd zastosowań

Tym, co wyróżnia pręty gwintowane DIN 975 na tle innych rozwiązań dostępnych w sprzedaży, jest stwarzana przez nie możliwość tworzenia niezawodnych połączeń. To właśnie dlatego cieszą się tak dużą popularnością w zróżnicowanych gałęziach przemysłu. Można na nie liczyć pracując z szerokim spektrum materiałów. Zwykle wspomina się w tym kontekście o drewnie, pręty gwintowane DIN 975 są jednak wykorzystywane także podczas prac ze stalą i z innymi metalami. Solidność uzyskanych za ich pośrednictwem połączeń sprawia, że można je wykorzystywać przy tworzeniu tych połączeń konstrukcyjnych, które są oparte o szalunek. Pręty gwintowane są jednak wysoko cenione także wtedy, gdy wykonywany jest montaż więźby dachowej lub stabilizacja zbrojeń wykonanych z użyciem żelbetonu.

Branża budowlana nie jest zresztą jedyną, która sięga po tego rodzaju rozwiązania. Pręty gwintowane DIN 975 znajdują zastosowanie także podczas montażu instalacji elektrycznych, hydraulicznych, a nawet wentylacyjnych. Można na nie liczyć także podczas konstrukcji balustrad – nie ma przy tym znaczenia, czy podczas ich tworzenia łączone są elementy metalowe, czy też drewniane. Co ważne, solidność zespalania sprawia, że wiele osób nie obawia się sięgać po nie nawet przy tych konstrukcjach, które charakteryzują się dużym poziomem skomplikowania. Okazuje się przy tym, że rozwiązania wysokiej jakości nie zawodzą niemal nigdy.

plan

Podsumowanie

Pręty gwintowane DIN 975 to elementy konstrukcyjne wykorzystywane w różnorodnych zastosowaniach. Ich głównym zadaniem jest połączenie poszczególnych elementów w wyniku, którego powstaje stabilna konstrukcja. Wyróżniamy bowiem wiele zastosowań dla prętów gwintowanych, które wynikają z ich unikalnych cech chroniących przed korozją, wysoką wytrzymałością na rozciąganie i możliwością regulacji. Podsumowując, należą do nich:

  1. Budownictwo – pręty gwintowane są niezastąpione jako wsparcie dla belek oraz przy montażu konstrukcji rusztowań, barier, balustrad czy ścianek działowych. Wykorzystywane są również do łączenia elementów betonowych, stalowych oraz do mocowania konstrukcji szklanych (fasady).
  2. Motoryzacja i transport – pręty gwintowane są stosowane do montażu różnych elementów pojazdów, jak zawieszenie, silnik, układ wydechowy. Dzięki swej wytrzymałości są stosowane również w produkcji łożysk, przekładni i elementów mocujących w przemyśle kolejowym i lotniczym.
  3. Inżynieria przemysłowa – pręty gwintowane DIN 975 znajdują szerokie zastosowanie w przeróżnych gałęziach przemysłu, takich jak energetyka, konstrukcje maszyn, przemysł stoczniowy, chemiczny i paliwowy. Wykorzystywane są do łączenia elementów w systemach rurociągów oraz jako kotwy, umożliwiające mocowanie na stałe urządzeń do podłoża.
  4. Meble i wyposażenie wnętrz – pręty gwintowane są wykorzystywane w produkcji drążków na zasłony, przy montażu schodów, wsporników i szafek kuchennych. Dzięki możliwości regulacji, można je zastosować także jako elementy umożliwiające płynną zmianę wysokości półek czy blatów.
  5. Konstrukcje stalowe – pręty gwintowane idealnie sprawdzają się w montażu konstrukcji stalowych, takich jak hale, wiaty czy mosty.

Pręty gwintowane umożliwiają łatwe łączenie elementów konstrukcyjnych w sposób trwały i wytrzymały. Dzięki nim można szybko i precyzyjnie znacznie skrócić czas wykonania konstrukcji, co przyczynia się do obniżenia kosztów budowy. Ważne jest również to, że pręty gwintowane są dostępne w różnych długościach, średnicach i klasach wytrzymałości, dzięki czemu korzystając z hurtowni ALAMET można dobrać je do konkretnych wymagań projektu. W istocie, pręty gwintowane są jednym z najpopularniejszych elementów konstrukcyjnych wykorzystywanych w budownictwie przemysłowym więc nic w tym dziwnego, że są tak bardzo popularne wśród użytkowników.