Jak poradzić sobie ze stresem
Ilość i intensywność stresu w naszym życiu systematycznie rośnie i ludziom coraz trudniej sobie z nimi radzić, głównie ze względu na ich niezdolność do kompetentnego reagowania na negatywne bodźce zewnętrzne. Dziś tych drażniących czynników jest wiele, przede wszystkim ze względu na wysoki rytm życia.
Stres towarzyszy nam od zawsze
Stres jest obronną reakcją organizmu na skrajną sytuację, wyrażającą się stresem emocjonalnym i fizycznym, który wymaga aktywowania dużych zasobów niezbędnych do radzenia sobie w określonych okolicznościach. Nie da się żyć całkowicie bez stresu, ponieważ niebezpieczne jest wyłączenie ochrony organizmu przed wszelkiego rodzaju zagrożeniami, zarówno rzeczywistymi, jak i wyimaginowanymi, które mogą mu poważnie zaszkodzić. Jednak na pewno konieczne jest zmniejszenie ich liczby i intensywności, ponieważ nie tylko utrudniają nam życie, ale także na pewnym etapie ich rozwoju powodują poważne szkody dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. Przewlekły stres często prowadzi do problemów, takich jak lęk, bezsenność, bóle mięśni, nadciśnienie, osłabienie odporności. Badania pokazują, że stres może przyczyniać się do depresji, otyłości i poważnych chorób układu krążenia. Jak sobie radzić ze stresem?
Zwolnij, odrzuć co zbędne i bądź z ludźmi
Zrób listę rzeczy do zrobienia i projektów. Zaznacz te, które są absolutnie niezbędne, a pozostałe skreśl. Porozmawiaj ze swoim szefem o liście obowiązków i priorytetów oraz uzyskaj porady dotyczące pracy nad trwającymi projektami. Jeśli chodzi o obowiązki pozazawodowe (społeczne, wolontariackie), porozmawiaj z osobami, którym złożyłeś obietnice i ostrzegaj, że w tej chwili nie jesteś w stanie ich spełnić. Możesz również poprosić o pomoc. Nie podejmuj żadnych nowych zobowiązań, dopóki nie poczujesz, że poziom stresu w twoim życiu spadł do akceptowalnego poziomu.
Porozmawiaj z przyjacielem lub krewnym, z którym masz bliskie relacje. Powiedz im, co jest dla ciebie trudne i jak bardzo byłbyś szczęśliwy, gdybyś otrzymał wsparcie i porady. Być może ktoś bliski miał podobne trudności i będzie mógł podzielić się swoim doświadczeniem. Nie musisz sam walczyć z życiowymi wyzwaniami. Pomoc rodziny i przyjaciół może również pomóc ci prowadzić zdrowsze życie. Nawet niewielkie zmiany, takie jak zmniejszenie spożycia kofeiny, mogą mieć korzystny wpływ. Chodzenie lub inna aktywność fizyczna może również pomóc zwiększyć energię, poprawić koncentrację i zmniejszyć niepokój. Ćwiczenia zwiększają produkcję endorfin i zmniejszają produkcję hormonów stresu. Ważne jest, aby codziennie chodzić spać mniej więcej o tej samej porze, spać co najmniej 7-8 godzin. Na kilka godzin przed snem wskazane jest, aby spróbować się zrelaksować – posłuchać spokojnej muzyki, poczytać dobrą książkę, wziąć kąpiel, medytować.
Najnowsze komentarze