Jak przełamać strach przed jazdą samochodem

Gdy zapisujemy się na kurs, który pozwoli nam na zdanie egzaminu na prawo jazdy, zwykle jesteśmy przeświadczeni o tym, że naszym jedynym problemem jest zdobycie upragnionego dokumentu. Tymczasem coraz częściej słyszymy o osobach, które mogą pochwalić się zdanym egzaminem, za kierownicą ostatni raz siedziały jednak właśnie wtedy, gdy egzaminator gratulował im udanego podejścia. Problem ten dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn i nie ma, niestety, jednego, zawsze skutecznego sposobu na to, aby się z nim uporać. Jak sobie poradzić ze strachem przed jazdą samochodem?

Skąd się bierze sam strach?

Złożoność problemu wynika, przede wszystkim, z tego, że strach przed jazdą samochodem, nie ma jednego tylko źródła. Podczas gdy jedni boją się samej nowości, innych paraliżuje świadomość, że od tej pory są zdani jedynie na samych siebie. Nie brakuje też osób, które prawo jazdy mają od lat, przerwały jednak prowadzenie samochodu pod wpływem negatywnych doświadczeń zbieranych na drodze i teraz nie mają odwagi dać sobie jeszcze jednej szansy. Co ciekawe, naukowcy zwracają uwagę na to, że strach nie musi wcale dotyczyć jazdy samochodem jako takiej. Można usłyszeć choćby o osobach znakomicie radzących sobie na drogach międzymiastowych, a wpadających w panikę, gdy tylko muszą pokonać kilka ulic w większym ośrodku miejskim.

Czy mamy powody do obaw?

Jeśli strach przed jazdą samochodem pojawia się, gdy zasiadamy za kierownicą po raz pierwszy, nie jeździliśmy od jakiegoś czasu albo wówczas, gdy pierwszy raz wieziemy pasażera, mamy do czynienia z normalną reakcją organizmu. Co więcej, strach jest w takim przypadku dowodem na to, że jesteśmy ludźmi dojrzałymi. Wiemy, z jakimi zagrożeniami wiąże się poruszanie się po drogach i obawiamy się odpowiedzialności. Naturalna niepewność przed nieznanym towarzyszy nam zresztą także w innych sferach życia. Większość z nas obawia się choćby egzaminów, rozmowy kwalifikacyjnej i pierwszego spotkania z rodzicami partnera. Sytuacja zaczyna się komplikować, gdy zasiadając za kierownicą nie zmagamy się wyłącznie z przyspieszonym biciem serca. Wiele osób wspomina także o fizycznych objawach lęku takich, jak choćby osłabienie, zawężenie pola widzenia, mdłości i drgawki. Oznaki te mogą sugerować, że problem jest bardziej złożony, a tym samym uporanie się z nim stanie się łatwiejsze, jeśli zwrócimy się z prośba o pomoc do specjalisty. Na szczęście, także w takim przypadku można pokonać strach przed jazda samochodem, choć z pewnością zajmie nam to nieco więcej czasu.

Jak radzić sobie ze strachem?

Im lepiej rozumiemy samych siebie, tym łatwiej jest nam nie tylko diagnozować swoje problemy, ale również rozwiązywać je. Jeśli więc obawiamy się jazdy samochodem, w pierwszej kolejności zastanówmy się nad tym, z czego wynikają wspomniane obawy. Przeważnie źródłem strachu jest brak doświadczenia, a z nim możemy uporać się na wiele sposobów. Wiele zależy od tego, jak jesteśmy nastawieni, często pozwala więc samo przypomnienie sobie, że przecież zdaliśmy trudny egzamin, choć nie wszyscy nasi koledzy z kursu mogą pochwalić się takim samym wynikiem. Skoro egzaminator uznał, że możemy jeździć po polskich drogach bez najmniejszych nawet obaw, dlaczego my mielibyśmy myśleć inaczej?

Jeśli samo pozytywne nastawienie nie pomaga, możemy powołać się na nasze życiowe doświadczenie. Jesteśmy niepewni, bo nie mamy jeszcze wprawy i nie wiemy, na co nas tak naprawdę stać, jeśli jednak zastanowimy się nad tym dłużej, z pewnością uświadomimy sobie, że nie pierwszy już raz znajdujemy się w takiej sytuacji. Zwykle wraz z kolejnymi podejściami było już łatwiej, strach więc najlepiej pokonać wsiadając za kółko tak często, jak to tylko jest możliwe. Oczywiście, pierwsza trasa nie musi być od razu wypadem z Warszawy do Szczecina. Krótkie odcinki są nie tylko mniej wymagające, ale i bardziej satysfakcjonujące. Podczas pierwszych tras warto też zastanowić się, czy nie przyda nam się wsparcie. Najcenniejszym jest doświadczony kierowca na fotelu pasażera o ile, oczywiście, jest on osobą opanowaną. Nie zaleca się jazd z rodzicami, gdy nie ma się jeszcze pewności, co do własnych umiejętności, choć oczywiście, każda sytuacja jest inna, a tym samym nie każdy ojciec podnosi głos przy pierwszym niepowodzeniu.

lekcje nauki jazdy

Bywa i tak, że pokonanie strachu wymaga od nas poczucia się komfortowo we własnym samochodzie. Pierwsze wyjazdy zaplanujmy więc tak, aby nie spieszyć się. W swoim tempie przygotujmy auto do jazdy, wybierzmy naszą ulubioną muzykę i nie obawiajmy się korzystać z nawigacji nawet, jeśli dość dobrze wiemy, w jaką ulicę mamy skręcić, aby dotrzeć do celu. To my mamy czuć się komfortowo i to my mamy dojechać tam, gdzie zaplanowaliśmy. Nie musimy więc przejmować się tym, że będziemy oceniani przez innych.

Jeśli wszystkie te metody nie działają, wykupmy jeszcze kilka godzin jazdy. Najlepiej zdecydować się na innego instruktora niż ten, który nas szkolił i już na wstępie wyjaśnić, jakiego rodzaju wsparcia potrzebujemy. Fachowiec z pewnością pomoże nam przyzwyczaić się do tego, że jesteśmy już pełnoprawnymi kierowcami. Wskaże nam też drobne błędy, jeśli jeszcze je popełniamy.