Baterie wannowe – którą wybrać i dlaczego
Najbardziej klasyczny podział baterii wannowych na natynkowe i podtynkowe nie jest wcale jedynym, z jakim możemy się spotkać. Na rynku pojawiają się również urządzenia posiadające mieszacz oraz takie, które wyposażono w klasyczne kurki, nie brakuje przy tym rozwiązań posiadających dodatkowe elementy takie, jak choćby zestaw natryskowy. Każde ma swoje wady i zalety, a decyzja o zastosowaniu konkretnego modelu jest uzależniona od szeregu czynników.
Na co zwracać szczególną uwagę przy wyborze baterii wannowych?
Wybór baterii wannowej powinien uwzględniać co najmniej kilka kryteriów. Na pierwszy plan powinny wysuwać się wymiary wanny, nie bez znaczenia wydaje się jednak również sposób, w jaki jest ona zamontowana, a także jej wygląd. Oczywiście, najlepiej, jeśli baterie z jednej serii pojawiają się w całej łazience, nie jest to już jednak zasada, która musi być brana sobie do serca bez względu na okoliczności. Dziś armatura łazienkowa jest postrzegana na co najmniej kilku sposobów. Równie dobrze można więc koncentrować się zarówno na jej elementach dekoracyjnych, jak i na minimalizmie.
Nowe propozycje, nowe wyzwania
Już od dawna nie musimy obawiać się tego, że wybór baterii wannowych będzie ograniczony, a my sami zostaniemy skazani na konieczność stawiania na kompromisy. Tylko od nas zależy na tym, czy będziemy stawiali na rozwiązania typowe, czy też na takie, które zaskakują. O tym, że rynek ulega zmianom świadczy choćby to, że zrywa się z kolorystyką niejako z definicji przypisaną do baterii wannowych. Jeszcze nie tak dawno w łazienkach dominowała biel. Teraz nie powinniśmy mieć problemów ze znalezieniem także czarnych i metalicznych baterii wannowych. Oczywiście, nadal na rynku dominują baterie podtynkowe. Nie zajmują wiele miejsca, a do tego pozwalają na cieszenie oczu jedynie tymi elementami baterii, które można określić mianem reprezentacyjnych. Nie oznacza to jednak, że baterie natynkowe znikają z rynku. Co więcej, ich surowa forma bywa wybierana w pełni świadomie przez osoby, którym podoba się surowy, postindustrialny styl typowy dla wnętrz.
Jeden, czy dwa uchwyty?
Jak już wspomniano, dylemat dotyczący tego, czy stawiać na podtynkowe, czy też natynkowe baterie wannowe nie jest wcale jedynym, któremu musimy dziś stawić czoła. Wcale nie mniej istotne jest to, że w sprzedaży dostępne są zarówno rozwiązania z jednym, jak i z dwoma uchwytami i tylko od nas zależy, na które z nich się zdecydujemy. To właśnie uchwyty decydują o tym, jak woda wypływa z wylewki, a sterowanie przesądza nie tylko o jej temperaturze, ale również o tym, jak intensywny jest wypływający właśnie strumień wody. Tu decydujące znaczenie mają nasze własne preferencje, wiele osób uzależnia jednak liczbę uchwytów od tego, w jakim stylu utrzymana jest zarówno sama wanna, jak i łazienka postrzegana jako całość.
Specyfika baterii wielootworowych
Analizując baterie wannowe dostępne w sprzedaży, coraz częściej możemy natknąć się na modele opisywane jako wielootworowe. Okazuje się, że są to typy montowane w specjalnych otworach, jakie znajdują się na wannie. Liczba takich otworów nie zawsze jest taka sama, modele jednootworowe rywalizują więc o nasze uznanie z tymi, które mają trzy, a nawet pięć otworów. Jeśli zdecydujemy się na baterię z jednym otworem, z pewnością będzie to model wyposażony w mieszacz. Typowa dla baterii wielootworowych jest natomiast rączka natryskowa, wylewka wyposażona w przełącznik natrysku a także uchwyt lub uchwyty odpowiedzialne za siłę strumienia oraz temperaturę wody.
Mniej typowe rozwiązania
Choć mamy do czynienia z modelami kojarzonymi przede wszystkim z kuchnią, także w łazienkach coraz częściej możemy natknąć się na modele, które charakteryzuje obecność składanej wylewki. Takie rozwiązania są szczególnie cenione wówczas, gdy z wanny korzystają dzieci. Składana wylewka uniemożliwia uderzenie się podczas kąpieli o wystające części armatury, co przecież wcale nie zdarza się rzadko, gdy kąpią się maluchy. Ciekawym rozwiązaniem jest także bateria termostatyczna. Jej ogromną zaletą jest to, że umożliwia utrzymanie stałej temperatury wypływającej wody.
Najnowsze komentarze