Ekonomiczne drukowanie od kuchni

W drugiej części poradnika dotyczącego drukowania ekonomicznego skupimy się na zamiennikach do drukarek oraz kolejnych sposobach na obniżenie kosztów drukowania. Wiele firm i użytkowników domowych jest tym tematem zainteresowanych szczególnie teraz, gdy podczas pandemii przyszło ciąć koszty i optymalizować wszystko to co możliwe, w miarę możliwości bez uszczerbku na jakości. Pierwszą część poradnika znajdziesz tutaj.

Tanie drukowanie zaczyna się jeszcze przed zakupem urządzenia

Tanie drukowanie powinno zacząć się już na etapie wyboru odpowiedniego urządzenia. Niestety wielu użytkowników zapomina o tym lub nie jest świadoma, że idąc do sklepu zwykle to sprzedawca nam zaproponuje urządzenie, które często nie będzie ekonomiczne, wręcz nawet drogie w użytkowaniu. Jest to dość logiczne, pieniądze muszą spływać z różnych źródeł i firma działająca w tej branży musi sobie jakość poradzić w gąszczu konkurencji. Jednak Twoim zadaniem jest podniesienie poziomu świadomości konsumenckiej w zakresie urządzeń drukujących.

Pierwsze co musisz zrobić przed zakupem ekonomicznej drukarki to sprawdzić ceny materiałów eksploatacyjnych. Zanim udasz się do sklepu stacjonarnego lub zamówisz drukarkę przez Internet, upewnij się, że dla Twojej drukarki są dostępne zamienniki i będą to zamienniki w dobrej cenie. Przy określaniu wskaźnika ekonomicznego wykorzystaj parametry takie jak wydajność tonera – zwracaj jednak uwagę, aby sprawdzić przy jakim procencie zadruku podawana jest wydajność. Producenci podają ten parametr dokonując analizy w warunkach laboratoryjnych, siłą rzeczy takich samych warunków nie będziesz w stanie odwzorować, wystarczy wykorzystanie innego kroju czcionki i już uzyskasz zupełnie inny wynik. Pamiętaj, aby popatrzyć na szczegóły przy ofertach zamienników.

sekretarka

Po upewnieniu się, że do Twojej wypatrzonej drukarki są dostępne tanie zamienniki, kolejny krok to sprawdzenie opinii na forach o awaryjności urządzenia. Na forach komputerowych w działach „Drukowanie”, „Drukarki” czy „Sprzęt peryferyjny” znajdziemy tematy użytkowników omawiające także błędy urządzeń. Sprawdź poszczególne działy forum, czy aby nie jest tam wylistowana Twoja upatrzona drukarka. Duża ilość pytań i zgłoszeń błędów powinna zwrócić Twoją uwagę, czy aby wybór jest dobry. Jeśli są to błędy np. wynikające z niewystarczającej wiedzy użytkowników lub błędy oprogramowania, systemu operacyjnego, wówczas takiej drukarki nie skreślaj z listy. Podobnie jest w sytuacji, gdy dany problem został już rozwiązany, czy to poprzez aktualizację firmware urządzenia lub oprogramowania, czy to poprzez udzielone wskazówki użytkowników forum. Opinie użytkowników są bardzo ważne, ale jeszcze ważniejszy jest zdrowy rozsądek, albowiem w dzisiejszych czasach wiele opinii jest pisanych przez marketingowców, którym zależy na wypchnięciu z magazynu danego produktu. Miej oczy szeroko otwarte, analizuj dane i wyciągaj wnioski!

Dla początkujący użytkowników okazuje się, że zebrane dane, opinie na forach to zdecydowanie za mało. Tu z pomocą może przyjść znajomy, kolega. Zawsze przed zakupem warto zapytać znajomego co sądzi na temat danego urządzenia. Nie należy ślepo wierzyć znajomym w każde słowo, które wypowiedzą. Miej swój rozum i również w stosunku do rad znajomych podchodź z dozą niepewności, sprawdź to co powiedzieli na forach, dokumentacji producenta, czy też w sklepie internetowym z zamiennikami do drukarek, gdy przychodzi potrzeba sprawdzenia wydajności i ceny zamienników do zaproponowanej przez znajomego drukarki.

Na koniec tego punktu musisz wiedzieć, że tanie urządzenia nie oznaczają tanich tuszów. Producent musi w końcu na czymś zarobić, jeśli nie może zarobić na urządzeniu, to jak myślisz, na czym zarobi? Na materiałach eksploatacyjnych, które będą drogie i mało wydajne.

Uważaj także na promocje w sklepach. Zwykle to co nie sprzedaje się, zalega w magazynie, lub jest drogie w eksploatacji albo mocno awaryjne, wystawiane jest na promocje, gdzie zawsze jakiś nieświadomy klient łyknie przynętę, kupując urządzenie, którego pozyskanie wprawdzie będzie tanie, ale będzie rodzić wiele problemów, które najzwyczajniej w świecie wyjdą dopiero w trakcie użytkowania urządzenia i przy pierwszej wymianie materiałów eksploatacyjnych. Oczywiście nie wszystkie promocje są lipne, ale zawsze sprawdzaj to co kupujesz. Widzisz coś na wystawie, spisz markę, model, cenę, później sprawdź urządzenie w Internecie, dopiero później przyjdź do sklepu i ewentualnie zakup drukarkę.

Wybór optymalnego zamiennika do drukarek

Drugim punktem, który decyduje nie tylko o jakości, niezawodności i kosztach drukowania jest wybór optymalnego zamiennika. Na rynku istnieje multum firm oferujących zamienniki. Najczęściej mamy do czynienia z 3 typami zamienników…

Własnoręcznie napełniane

Czyli tak zwane refilowane zamienniki lub regenerowane. Jeśli użytkownik dysponuje obszerną wiedzą w tym zakresie może pokusić się o samodzielne zregenerowanie materiału eksploatacyjnego. Niedoświadczeni użytkownicy powinni się od tego trzymać z daleka, albowiem ryzyko uszkodzenia drukarki przy nieumiejętnym uzupełnieniu tuszu lub tonera jest ogromne.

Regenerowane ale przez firmę zewnętrzną

Tu ryzyko jest mniejsze, ale zazwyczaj nie mamy żadnej informacji o jakości zastosowanego tuszu czy proszku. Materiały uzupełniające mogą pochodzić od wątpliwych dostawców, co zwiększa szansę na ich wadliwe funkcjonowanie i uszkodzenie drukarki. Decydując się na taki zakup trzeba bardzo uważać i mieć pełne zaufanie, pewność, że dany sprzedawca zna się na swoim fachu i korzysta z najwyższej jakości surowców do regeneracji. Nie należy łapać się na slogany marketingowe, tylko fizycznie pozyskać informacje o jakości oferowanych przez sprzedawcę zamiennikach.

wkład do drukarki

Markowe zamienniki do drukarek

Trzecią grupę stanowią zamienniki pochodzące od renomowanych producentów. Do takich marek zaliczymy na przykład markę zamienników Prism, Quantec i Activejet. Każdy z producentów markowych zamienników dba o kwestie jakości, o czym świadczą zdobyte certyfikaty ISO. Producenci zobowiązują się również do udzielenia gwarancji użytkownikowi, jeżeli sprzęt drukujący odmówi posłuszeństwa, odpowiedzialność za naprawę urządzenia przechodzi na producenta zamienników. Niektórzy producenci oferują gwarancję nawet dożywotnią. Wprawdzie jest to troszkę chwyt marketingowy, ponieważ gwarancja jest tylko do wyczerpania materiału eksploatacyjnego, ale fajnie wygląda w materiałach reklamowych firmy. Nie zmienia to faktu, że markowi producenci to zdecydowanie najpewniejszy wybór.

Wybór konkretnego zamiennika pozostawiamy Tobie użytkowniku. Wiedz jeszcze, że istnieje podział markowych zamienników. Są zamienniki markowe oferujące najwyższą jakość druku, są też takie, które mają najlepszą relację ceny do jakości, a kończąc na ekonomicznych materiałach, które świetnie sprawdzą się do drukowania tekstu. O tych sprawach będziemy pisać jeszcze w kolejnych poradnikach.

Jeśli znasz inne sposoby na tanie drukowanie, chętnie poznamy Twój punkt widzenia i sposoby.