Szycie na maszynie – podstawowe zasady

Kiedy nachodzą nas myśli, że moglibyśmy w życiu robić zupełnie coś innego, kiedy naszym zainteresowaniem zaczyna być szycie, zaczynamy się również zastanawiać jak nauczyć się szyć na maszynie i zacząć szyć samodzielne projekty. Podstawowe zasady szycia na maszynie wcale nie są trudne, wystarczy trochę chęci, dobrego nastawienia i oczywiście własna maszyna do szycia.

Kiedy szukasz nowatorskiego rozwiązania do salonu, chcesz coś zmienić w sypialni, myślisz o nowych zasłonach, ale nie takich z marketów sieciowych, coraz częściej zastanawiasz się jak samodzielnie stworzyć projekt zasłon, uszyć nowe kapy czy zwyczajnie odmienić wnętrze swojego domu właśnie za pomocą własnoręcznie uszytych dekoracji.

Po pierwsze potrzebujesz maszyny

Zanim rozpoczniesz samodzielną naukę szycia na maszynie, potrzebujesz oczywiście dobrej maszyny do szycia, co nie oznacza że będzie Cię to kosztowało majątek. Na początek możesz pożyczyć maszynę od babci, która i tak od lat nic nie szyje czy od własnej mamy, która chętnie pomoże w nauce szycia na maszynie.

W poszukiwaniu odpowiednich poradników i kursów, możemy także zajrzeć do Internetu, tutaj znajdziesz wiele darmowych kursów online, dzięki którym poznasz wszystkie zasady szycia na maszynie i nauczysz się stawiać pierwsze kroki w tej fascynującej umiejętności.

przygotowanie maszyny do szycia

Przygotuj maszynę do pracy

Posiadając maszynę do szycia w domu, musimy się z nią dobrze zapoznać, najlepiej przeczytać wnikliwie instrukcje obsługi i przygotować maszynę do pierwszego użycia. Przy samodzielnej nauce szycia na maszynie będzie nam potrzeba wiele cierpliwości i samozaparcia, jeżeli nikt nie powie nam czemu nitka robi supełki bądź nie ściąga właściwie materiału, będziemy musieli wszystkich odpowiedzi poszukać samodzielnie w Internecie, gdzie znajduje się bardzo dużo poradników online i darmowych kursów także w formie filmów poradnikowych.

Przez przygotowanie maszyny do szycia do pracy rozumie się zamontowanie igły przy stopce, nawleczenie obu nici dokładnie, aby żaden obszar nawlekania nie został pominięty, włączenie maszyny do prądu, jeżeli jest to maszyna elektryczna i rozpoczęcie pracy na niewielkim skrawku materiału. Kiedy sprawdzisz dokładnie jak działa Twoja maszyna do szycia, kiedy poznasz wszystkie jej ustawienia i co najważniejsze nauczysz się wykonywać podstawowe ściegi na materiale, właśnie wtedy będziesz mogła wziąć się za większy projekt.

Z czego składa się maszyna do szycia?

Opisując maszynę do szycia w kilku zdaniach, spróbujemy ją zobrazować. Z prawej strony maszyny znajduje się pokrętło, dzięki któremu możemy ręcznie powoli przeszywać materiał, jest to wskazane szczególnie przy wyjątkowo trudnych projektach. Za pomocą pokrętła możemy również opuszczać i podnosić stopkę w maszynie.

Tuż pod pokrętłem znajduje się regulacja i sposób naciągu nici, to dzięki tej funkcji nasze ściegi będą idealne, równie i odpowiednio napięte. Po drugiej stronie maszyny znajduje się stopka do szycia, uchwyt za pomocą którego można opuszczać i podnosić stopkę, pod którą umieszczamy materiał oraz cała igielnica, czyli miejsce gdzie umieszczana jest igła do szycia.

Na górze maszyny jest miejsce na szpulę główną, tutaj zakłada się dużą nić. Na dole, właściwie w środku maszyny znajduje się miejsce na małą szpulę nici, którą prowadzimy podczas szycia pod materiałem. Każda maszyna posiada również regulator obrotów, tak zwany pedał, dzięki któremu możemy znacznie przyspieszyć szycie, jeżeli tylko wiemy jak poprowadzić stopkę po materiale.

Maszyny mogą się nieznacznie różnić od siebie budową, ale każda z nich posiada wskazane powyżej elementy, a zapoznanie się z nimi jest podstawą prawidłowej obsługi maszyny do szycia.

Czas na praktykę

Skoro już poznałaś dokładnie budowę maszyny do szycia, najwyższa pora usiąść i zacząć szyć. Tutaj także będziesz mieć sporo nauki, każda maszyna posiada swoje rodzaje ściegów, a zanim przeszyjesz swój pierwszy materiał, musisz zapoznać się z podstawowymi technikami wykorzystywanymi do szycia.

maszyna do szycia przygotowanie

Kiedy zasiadasz po raz pierwszy do maszyny, na pewno nie wiesz co to jest fastrygowanie, dekatyzowanie tkaniny czy ścieg zygzakowy. Kiedy jednak już zaczniesz szyć, wszystko stanie się jasne i proste, a umiejętność szycia na maszynie pozwoli Ci dowolnie zmieniać wystój wnętrz swojego domu, nadając mu niepowtarzalnego uroku i oryginalnego wyglądu.

Kiedy już zapoznasz się ze wszystkimi szczegółami i detalami, które dotyczą samej budowy maszyny do szycia oraz wszystkich tajemnic związanych z umiejętnością szycia, na pewno maszyna do szycia stanie się Twoim najlepszym przyjacielem i z przyjemnością każdą wolną chwilę będziesz spędzała na tworzeniu nowego i niepowtarzalnego projektu krawieckiego.

Zacznij od zasłon, a gdy nauczysz się szyć perfekcyjnie, uszyjesz nie jedną wspaniałą kreację balową bądź skomplikowaną firanę z falbanami. nie wiesz od czego zacząć naukę szycia na maszynie? przeczytaj nasz poradnik, poszukaj innych poradników i kursów online i stań się ekspertem w dziedzinie nauki szycia na maszynie.