Co powinna mieć nowoczesna drukarka przeznaczona dla studenta

Drukarka to urządzenie elektroniczne przydatne dla każdego człowieka bez względu na wiek oraz status społeczny. Już w wieku przedszkolnym drukuje się dziecku szlaczki bądź kolorowanki do zrobienia żeby ćwiczyło rękę, później wiek szkolny gdzie co chwila ma do zrobienia zadaną pracę szkolną do wykonania, którą dobrze by było wydrukować aby zachować estetykę oddawanej pracy. Kolejne lata to zwykle czas studiów – kto miał styczność ze studiami temu nie trzeba dwa razy powtarzać, że drukarka to jeden z przedmiotów, które należy zakupić zaraz po wyrobieniu indeksu studenckiego. Ilość wykonywanych prac w ciągu semestru, notatek, kserokopii, skanów – zapewne nie jedno drzewo trzeba było wyciąć aby zliczyć masę wykorzystywanego papieru w ciągu studiów.

Każdy magister czy inżynier z pewnością potwierdzi, że drukarka to niezwykle przydatny i ceniony przedmiot w trakcie studiów chyba, że jest się ulubieńcem przebywania w punktach ksero i zostawiania w nich dodatkowo sporej ilości pieniędzy. O ile wizyty do punktów ksero można polubić z pewnością mało kto jest chętny ponosić dodatkowe koszty, bo przecież nikt nie lubi przepłacać.  Zdecydowanie lepiej jest dokonać jednorazowo zakupu drukarki, która posłuży przez całe studia i jeszcze dłużej niż wydawać systematycznie pieniądze na pojedyncze usługi, za które po zliczeniu można byłoby kupić swój sprzęt. Z pewnością znalazłoby się wielu zwolenników którzy woleliby kupić sprzęt do drukowania by być z niego w pełni zadowolonym dlatego warto w tym celu wcześniej zapuścić żurawia w sieci bądź wybrać się na research do sklepów aby dokonać analizy konkretnego modelu, który mógłby być satysfakcjonujący dla danego studenta.

Pojawia się zatem pytanie jaki rodzaj drukarki wybrać? – Wspomniane wcześniej druki, skany, kserokopie sprowadzają do wniosku, że będąc studentem najlepiej wybrać jest urządzenie wielofunkcyjne ponieważ jak nazwa mówi ma ono ”wiele” funkcji, które są podczas studiowania niezwykle przydatne. Być może sama drukarka byłaby tańszym zakupem jednak nie zmieni to faktu, że umożliwi ona jedynie dokonywanie druków a pozostałe potrzeby ksero-kopiowania bądź skanowania dokumentów będą niemożliwe. Stąd najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie wybór nowoczesnego urządzenia wielofunkcyjnego które będzie droższe ale spełni wszystkie potrzeby i wymagania studenckie. Poruszona kwestia drzew, w wyniku których nadmierne zużywanie papieru sprowadza również do zastanowienia się nad funkcją dwustronnego drukowania bowiem to bardzo przydatna sprawa, która dodatkowo wpływa na oszczędność papieru, gdzie na jednej stronie można wykonać wydruki na obu stronach. Studenci cenią sobie tą możliwość bowiem papierów, których posiadają mają aż nadto dlatego każda kartka do noszenia dla nich mniej to same plusy.

Oczywistą sprawą jest format drukowania – dobrze jest gdy sprzęt drukuje w różnych rozmiarach papieru jednak najbardziej pożądanym rozmiarem studenckich potrzeb jest żaden inny jak A4.  Opcja Wi- Fi to kolejna wskazówka, na którą warto zwrócić uwagę podczas zakupu- to świetna alternatywa dzięki, której możliwe jest połączenie się za pomocą smartfona z urządzeniem wielofunkcyjnym gdzie zaoszczędzimy na czasie nie włączając laptopa a zlecając zadanie do wykonania prosto z komórki wykorzystując do tego Google Print bądź w przypadku systemu iOS Apple AirPrint. Eksploatacja sprzętu to również ważne zagadnienie, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupu, ponieważ nie tylko koszt zakupu jest ważny ponieważ ich eksploatacja również przekłada się na rutynowe wydatki.

Wybierając drukarkę laserową na pewno zapłacimy dużo więcej aniżeli wybierając drukarkę atramentową, niemniej jednak koszt zużycia w laserze jest mniejszy niż w atramencie zwłaszcza w drukowaniu dużych ilości materiałów. Atramentowe drukarki z kolei świetnie radzą sobie w wydrukach wykresów bądź tabeli. Kolejnym ważnym czynnikiem jeśli chodzi o tonery jest ich kolorystyka a mianowicie chodzi oto aby wybierać takie sprzęty gdzie tonery podzielone są na dwa czyli toner czarny i kolorowy dzięki temu unikniemy czerpania zbędnych kolorów drukując np. tylko na czarno. Warto też zauważyć, że kupując tonery można wybierać  ich zamienniki co także wpływa na pomniejszenie wydatków.

Wybieranym często oraz polecanym przez studentów modelem jest HP Deskjet 3522, którzy stawiają na drukarkę atramentową, posiadającą większość elementów, o których wyżej była mowa czyli funkcja dwustronnego drukowania, Wi-Fi, szybkie drukowanie-8stron/minutę w czerni i 7,5stron/minutę w kolorze a to wszystko za trochę ponad 200zł.

Równie często wybieranym sprzętem jest urządzenie wielofunkcyjne Samsung SL-M2070W, za które zapłaci się dużo więcej niż w przypadku HP bo aż prawie 500 zł niemniej jednak jest to sprzęt laserowy, mimo że drukuje tylko w czerni jest dużo szybszy i posiada możliwość łączenia się przez Wi-Fi oraz NFC.

Tańszą alternatywą a niewiele gorszą będzie wybór  Epson WF-2750 urządzenia wielofunkcyjnego, który spełnia wszelkie potrzeby studenckie, szybko pracuje bowiem wykonuje 13 stron na minutę w kolorze czarnym oraz 7,3 stron w kolorze, oferuje również drukowanie dwustronne w cenie 350 złotych.

Wybór drukarek jak widać jest rozmaity dlatego każdy student z pewnością znajdzie coś odpowiedniego dla siebie w granicach możliwych do poniesienia dla niego kosztów. Niemniej jednak kierować się wyznaczonymi elementami nie tylko samą ceną ponieważ eksploatacja również   wpływa na koszt użytkowania stąd sugerując się ceną sprzętu można wpaść w łatwą pułapkę.

Autorem powyższego wpisu jest Optima MD z Częstochowy – zajmująca się serwisowaniem urządzeń przeznaczonych do druku oraz naprawą laptopów, komputerów i innych urządzeń elektronicznych.