Jak zrobić porządek w szafie – poradnik

Każdy z nas choć raz w życiu robił generalny porządek w szafie, powinniśmy takie porządki robić przynajmniej raz w roku, jednak praktyka pokazuje, że jest zupełnie inaczej. Kolejna sprawa, to fakt że nie zawsze robimy właściwie porządek w szafie, albowiem powieszenie i poukładanie ubrań to nie wszystko. Zastanówmy się jak zrobić porządek w szafie, aby mieć w niej prawdziwy ład i cieszyć się przejrzystością i sporą ilością wolnego miejsca. Jeżeli Tobie również ubrania „wychodzą” z szafy, jeżeli szafki „pękają w szwach”, najwyższa pora wziąć sprawy w swoje ręce i zrobić porządek w szafie.

Od czego zacząć porządek w szafie?

Kiedy dopiero zaczynasz porządek w szafie, powinieneś się do tego właściwie przygotować. Także psychiczne nastawienie i znalezienie odpowiedniej ilości czas na sprzątanie, to dwa bardzo istotne czynniki. Po pierwsze wyjmij wszystko z szafy, dokładnie ją umyj, a następnie weź się za segregację wszystkich ubrań oraz innych przedmiotów, które w szafie były, a być wcale nie powinny.

Segregacja ubrań to pierwszy krok do minimalizmu i porządku w szafie

Najważniejszym krokiem w sprzątaniu w szafie jest właściwa segregacja ubrań. Tutaj chodzi przede wszystkim o skuteczność oraz brak sentymentów. Im więcej ubrań właściwie posegregujesz, tym większy porządek w szafie będziesz mieć. Co to znaczy właściwa segregacja? Co to znaczy brak sentymentów? Zaraz spróbujemy wszystko wyjaśnić.

Przede wszystkim podziel ubrania na te, które nosisz stale, te zakładane na wyjątkowe okazje oraz ubrania których nie nosisz już w ogóle. Jeżeli istnieją ubrania których nie nosisz możesz je zwyczajnie wyrzucić, bądź wystawić na portalu aukcyjnym na sprzedaż. Dodatkowy grosz w budżecie zawsze się przydaje.

Wydawałoby się, że sprzątanie ubrań jest proste, a segregacja to żaden wyczyn. Wiele osób jednak nie umie segregować ubrań, albowiem czują do nich sentyment, nie wyrzucają ubrań „bo szkoda”, a przez takie postępowanie zwyczajnie się zagracają. Tylko właściwe podejście do segregacji i odgracania w szafie, może przynieść skuteczne efekty.

Stosy ubrań codziennych

Ponieważ nie umiemy wyrzucać ubrań, zostawiamy je do tzw. noszenia po domu. I tutaj sami zapętlamy się w pułapce, albowiem zwykle ich nie zakładamy, chodząc po domu w dwóch może trzech kompletach ubrań na zmianę. Warto zostawić tylko te najbardziej potrzebne ubrania, a te zniszczone bez sentymentu wyrzucić.

ile tego jest szok

Ubrania za małe – kolejna zbędna kategoria

Jeżeli po segregacji otrzymaliśmy stertę ubrań za małych, także powinniśmy się jej pozbyć. Prawda jest taka, że jeżeli nie założyliśmy ich na przełomie roku ani razu, z pewnością już tego nie uczynimy. Chyba że akurat jesteśmy na diecie, to możemy przemyśleć pozostawienie ubrań, ale najlepiej jak odłożymy je do oddzielnego pudła i schowamy w miejsce, gdzie magazynujemy inne przedmioty, na przykład sezonowy sprzęt sportowy.

Pozbądź się nietrafionych prezentów

Kolejną kategorią ubrań są nietrafione prezenty. Jeżeli w Twojej szafie również wiszą bluzki od cioci i mało atrakcyjne spódnice od babci, koniecznie się ich pozbądź. One tylko wiszą w szafie i zajmują potrzebne Ci miejsce.

Zrobiłeś porządek w szafie? Teraz go utrzymaj!

Jeżeli już udało Ci się zrobić porządek w szafie i teraz po jej otwarciu aż razi czystością i przestronnością, koniecznie zachowaj taki stan na dłużej. Naucz się odkładać ubrania na miejsce, stwórz w szafie przegrody na gotowe zestawy ubrań i zawsze odkładaj je w to samo miejsce. Jeżeli jest to szafa z wieszakami, możesz również powiesić ubrania kolorystycznie, wtedy wystarczy jedno spojrzenie po otwarciu, aby wiedzieć gdzie szukać konkretnej bluzki bądź sukienki. Także składanie ubrań i układanie ich na półkach według jakiegoś schematu, ma sens i wróży na porządek na przyszłość.

Minimalizm, ład i częste sprzątanie w szafie to pewność że porządek zawsze będzie zachowany. Także regularne pozywanie się nieużywanych ubrań, to dobry sposób na porządek. Jeżeli spodobał Ci się artykuł i dzięki niemu także w Twojej szafie będzie porządek, koniecznie powiedz o tym znajomym, którzy być może również potrzebują pomocy przy porządkowaniu szafy.