Jak drukować – czyli o ekonomicznym drukowaniu słów kilka (część 1)

Optymalne drukowanie to dla wielu użytkowników obce zagadnienie. Zwykle nie zwracamy uwagi na detale, a to właśnie w nich tkwi optymalizacja, o której dzisiaj opowiemy w niniejszym artykule. Jak drukować, żeby drukowanie było opłacalne? Czytaj dalej…

Jeżeli użytkownicy myślą o optymalizacji, zwykle pierwsza myśl – zastosowanie zamienników do drukarek, ale tak w rzeczywistości optymalizować możemy również drukowanie w oparciu o oryginalne materiały eksploatacyjne.

Zmiana czcionki w dokumentach

Dekadę temu były prowadzone badania na kilku uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych, gdzie udowodniono, że zmiana czcionki z Arial na Garamond może wygenerować oszczędności na atramencie, nawet do 30% w skali roku. Nie od dziś wiadomo, że czcionki projektowane kilkadziesiąt lat temu, a tak jest w przypadku Arial, którego wprowadzenie na rynek datowane jest na lata 90-te. Jest to jedna z najpowszechniej stosowanych czcionek, szczególnie jeśli chodzi o nagłówki, które jak wiemy z reguły są wyboldowane i większych rozmiarów. Stosując alternatywną czcionkę można zaoszczędzić. W sieci bez trudu znajdziemy sklepy internetowe, które trudnią się sprzedażą fontów, jednak szukając optymalnego fontu nie kieruj się tym, że w jego nazwie jest „eko” lub producent określa go jako ekonomiczny. Ekonomiczność jest często dwuznaczna i dopiero zastosowanie czcionki w praktyce ujawnia prawdziwą twarz danego fontu. Warto testować i wybierać te najbardziej optymalne rozwiązania.

Zmiana jakości drukowania

W firmach nie zwraca się uwagę na tego typu detale, dopiero gdy przychodzi kryzys i potrzebne jest wprowadzenie oszczędności, swą uwagę kieruje się na rozwiązania i procedury, które bardzo łatwo wdrożyć, jednocześnie które generują ogromne oszczędności. Takim sposobem jest odpowiednie stosowanie jakości druku.

Dokumenty robocze, które nie muszą być wysokich lotów, można bez problemu wydrukować stosując tryb draft. Każde oprogramowanie drukarki posiada różne tryby drukowania, tryb draft cechuje się najniższym poziomem jakości, ale jednocześnie jest najszybszy oraz zużywa najmniej zasobów. Ten tryb warto stosować wszędzie tam, gdzie potrzeba wydruku notatek służbowych, maili, czy innych mniejszej wagi dokumentów.

W oprogramowaniu drukarki bardzo często znajdziemy także ustawienia pozwalające na drukowanie tylko czarnym tuszem. Jeżeli drukarka zawiera wkłady CMYK, w trybie drukowania w odcieniach szarości każdy z nich może brać udział w procesie drukowania, tymczasem jeżeli wskażemy w ustawieniach, że chcemy drukować wyłącznie w oparciu o tusz czarny, poinstruujemy drukarkę, żeby pomijała wkłady kolorowe. Tym samym nasze drukowanie stanie się wydajniejsze. Trzeba też mieć na uwadze, że gdy kolorowe pojemniki z tuszem skończą się, w zależności od modelu drukarki i zastosowanego firmware może być potrzeba wymiany ich wszystkich, aby drukowanie w ogóle było możliwe. Oczywiście wielu producentów drukarek aż tak ekstremalnych ograniczeń nie stosuje, ale są sytuacje, gdzie ze zużytym pojemnikiem jednego koloru w ogóle nie ruszymy z drukowaniem.

Duplex

Drukowanie dwustronne to też sposób na zaoszczędzenie, tym razem jednak papieru i… zmniejszenie kosztów magazynowania dokumentów. Jeżeli drukujemy dokumentację np. projektową, możemy dokonać wydruku na obydwu stronach papieru. Jeden projekt może zmieścić się w jednym skoroszycie, a nie dwóch. Koszty magazynowania dokumentacji w dużych firmach stanowią spore wyzwanie. Na szczęście odchodzi się już od wymogów przechowywania dokumentacji w formie papierowej, nie zmienia to jednak faktu, że cały czas w niektórych segmentach gospodarki taki wymóg istnieje. Drukując dwustronnie – oszczędzamy!

montaż zbiorniczków z tuszami

Zamienniki do drukarek

Koszty oryginalnych materiałów eksploatacyjnych mogą przyprawiać o zawrót głowy, nic więc dziwnego, że korzysta się z alternatywnych możliwości. Oszczędności wynikające z zastosowania zamienników mogą być ogromne, to nie tylko zredukowanie kosztów drukowania nawet o 70%, to również bardziej optymalne wykorzystanie możliwości drukarek, albowiem w firmie możemy mieć 2 urządzenia, jedne do drukowania dokumentów w wysokiej jakości – bazujące na zamiennikach Activejet lub innych z górnej półki, a drugie urządzenie przeznaczyć na wydruki mniejszej wagi, na zamiennikach marki Orink lub innych ekonomiczniejszych.

Segmentując zamienniki możemy zaoszczędzić jeszcze więcej!