Jak wybrać to najlepsze biuro rachunkowe?

Doświadczenie pokazuje, że samodzielne prowadzenie księgowości, nawet w niewielkiej firmie, jest trudne i pochłania wiele cennego czasu. Jeśli popełnimy jakieś błędy, to niestety musimy ponosić tego finansowe konsekwencje.

W przypadku prowadzenia bądź chęci założenia własnej działalności gospodarczej, przydatne będzie zatem skorzystanie z usług odpowiedniego biura rachunkowego. To ono zajmie się kompleksową obsługą rachunkowo-podatkową. Dzięki usługom biura będziemy otrzymywali różne korzyści, takie jak: oszczędność czasu, zajmowanie się firmą przez specjalistów, dostęp do najnowszych programów informatycznych, redukcja kosztów wiążąca się z funkcjonowaniem firmy i wiele innych.

Jak jednak znaleźć najlepsze biuro rachunkowe wśród tak wielu firm na rynku?

Usługi świadczone przez biuro

Na początku warto zainteresować się, co dane biuro ma nam do zaoferowania w zakresie świadczonych usług. Część z nich proponuje kompleksową obsługę firm, inne zaś działają w węższym zakresie, ale wyróżnia je indywidualne podejście do klientów. Najpierw należy sobie odpowiedzieć, czego to my oczekujemy od biura rachunkowego, a następnie zainteresować się ofertą każdego z nich.

Jeśli szukamy kogoś do usług księgowych i zależy nam na indywidualnym podejściu, to w tym przypadku sprawdzi się mniejsze biuro rachunkowe. Jeżeli zaś wiemy, że nasza działalność potrzebuje sztabu specjalistów, to odpowiednie dla nas będą usługi dużego biura rachunkowego.

Pozycja na rynku

Większość z nas stawia na takie biuro rachunkowe, które cieszy się długą pozycją na rynku, prosperujące od wielu lat. Czy jednak słusznie? Zdarza się, że biuro rachunkowe jest nowością na rynku, ale pracują w nim wykwalifikowani specjaliści, którzy posiadają właściwe doświadczenie, a samo biuro dobrą renomę. Najważniejsze jest zwrócenie uwagi na pracowników – czy są to ludzie posiadający wysokie kompetencje.

Przy wyborze biura rachunkowego warto sprawdzić jego rekomendacje w Internecie. To często kopalnia wiedzy dla osoby poszukującej. Dzięki temu uda nam się dokonać wstępnej selekcji.

Miejsce świadczenia usług księgowych

Dla wielu przedsiębiorców ważne jest również miejsce świadczenia usługi. Mianowicie, firma z Dąbrowy Górniczej chętniej skorzysta z oferty biura rachunkowego mającego siedzibę w Dąbrowie Górniczej, aniżeli z biura oddalonego o kilkaset kilometrów. Nie jest to jednak regułą, ponieważ aktualnie większość spraw można załatwić przez Internet, a spotkania na miejscu w siedzibie biura rachunkowego w Dąbrowie Górniczej zamienić na wirtualne spotkania przy kawie, gdzie równie skutecznie można omówić istotne problemy, przekazać uwagi. Również dostarczenie dokumentów w postaci elektronicznej to dzisiaj nie problem, wystarczy poczta i Internet, i można przesłać dokumenty rozliczeniowe za dany miesiąc. Tak więc, miejsce świadczenia usług rachunkowych nie stanowi już większego wyzwania, jeśli biuro rachunkowe jest kompetentne, odległości nie będą miały większego znaczenia i nawet firma ze Szczecina będzie mogła postawić na biuro rachunkowe z Dąbrowy Górniczej lub innego znacznie oddalonego miasta.

home office tax

Świadectwo Kwalifikacyjne – certyfikat

Chociaż aktualnie Świadectwo Kwalifikacyjne nie jest wymogiem, który miałby być konieczny do prowadzenia ksiąg rachunkowych, to jednak jego posiadanie jest ewidentnym, dodatkowym potwierdzeniem kwalifikacji danego biura rachunkowego.

Dobrze jest się także dowiedzieć, czy pracownicy są certyfikowanymi księgowymi.

Ubezpieczenie OC

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej powinno posiadać dobre biuro rachunkowe. Jest ono niezbędne do prowadzenia działalności. Warto także dowiedzieć się, jaka jest jego wartość i jaki zakres ono posiada.

Poza ubezpieczeniem OC, istotne jest sprawdzenie, czy biuro przynależy do organizacji branżowych, takich jak np. Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Wówczas mamy pewność, że pracownicy biura poszerzają swoją wiedzę regularnie po każdej zmianie przepisów. Tego rodzaju biura rachunkowe mają umiejętności potwierdzone zaświadczeniem, dzięki czemu wiemy, że na bieżąco doskonalą swoje umiejętności.