Jak szybko wysuszyć pranie – to proste!

Nawet osoby, które kochają zimę nie mogą nie zgodzić się z tym, że suszenie prania w czasie tej pory roku potrafi być kłopotliwe. Suszarka z praniem w salonie nie jest przecież tym widokiem, który nas wszystkich zachwyca zwłaszcza, że jej obecność wcale nie przyspiesza suszenia, a jedynie przyczynia się do tego, że na ścianach osadza się wilgoć. Na szczęście, istnieje przynajmniej kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym można przyspieszyć suszenie.

Dlaczego zimą pranie schnie wolniej?

Pytani o wrogów zimowego prania, zwykle wspominamy w pierwszej kolejności o mrozie. Okazuje się jednak, że to nie on sprawia, że o suszeniu mokrych ubrań na zewnątrz nie może być mowy. Znacznie bardziej niebezpieczna jest deszczowa pogoda, a także smog, który daje się we znaki już wczesną jesienią, a do tego nie jest problemem jedynie w przypadku największych miast. Suszarka w salonie już w październiku staje się widokiem, który nie budzi zaskoczenia. Niestety, przeważnie nie rozwiązuje ona ani problemu braku miejsca na suszenie, ani niedogodności związanych z tym, że pranie schnie za wolno.

Minusy suszenia prania w salonie

Jak już wspomniano, zimą niemal w każdym salonie można znaleźć suszarkę. Wiele osób uważa, że jest to tak zwane zło konieczne, a sama kwestia nie jest zaliczana do tych, które należałoby szczególnie starannie analizować. Tymczasem suszenie prania w pokoju dziennym może mieć poważne, negatywne konsekwencje. Tu warto zwrócić uwagę przede wszystkim na zjawisko oddawania dużych ilości wilgoci przez suszone w salonie mokre pranie. Jeśli pomieszczenie jest zamknięte, a do tego dobrze nagrzane, trudno o lepsze warunki dla zarodników pleśni oraz grzybów. Najszybciej odczuwają to alergicy, u których suszenie prania zimą w salonie potęguje reakcje uczuleniowe.

Nie można zapominać i o tym, że nie tylko wilgoć unosi się w powietrzu, gdy suszy się pranie w ciepłym pokoju. Nie mniej niebezpieczne okazują się również pozostałości środków piorących. Takie związki chemiczne są szczególnie groźne w przypadku najmłodszych domowników, choć szkodzą także astmatykom nasilając problemy z oddychaniem.

Jak przyspieszyć suszenie – zacznij od wietrzenia

Czy mając świadomość tego, jak groźne może być zimowe suszenie ubrań w salonie, musimy bezwzględnie z niego zrezygnować? Czasem po prostu nie mamy żadnej innej możliwości. W takim przypadku pamiętajmy o zaletach częstego i dość długiego wietrzenia pomieszczenia, w którym znajduje się pranie. Najlepiej zdecydować się na kwadrans wietrzenia pamiętając jednocześnie o tym, że w tym czasie kaloryfery powinny być zakręcone. Co ważne, ubrania oddają najwięcej wilgoci natychmiast po ich rozwieszeniu. To właśnie ten czas najlepiej wykorzystać na ich wietrzenie chcąc w znaczący sposób przyspieszyć proces.

suszenie prania na Madagaskarze

Szybsze suszenie dzięki osuszaczom powietrza

Innym rozwiązaniem, dzięki którym suszenie prania może przebiegać zdecydowanie szybciej, jest osuszacz powietrza. To niewielkie urządzenie nie jest zaliczane do drogich i nawet podręczne modele mogą okazać się wystarczające do tego, aby doprowadzić do ograniczenia wilgotności w pomieszczeniu. Osuszacz zmniejsza ryzyko pojawiania się na ścianach pleśni i grzybów, sprawia też, że pranie schnie zdecydowanie szybciej. Czasem nie trzeba zresztą nawet inwestować w dodatkowe urządzenie. Wiele osób, które latem zdecydowały się na zainwestowanie w klimatyzator nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że urządzenie to jest wyposażone w funkcję osuszacza, która zimą sprawdza się znakomicie podczas suszenia prania.

Skuteczne suszenie w pralce

Jeśli chcemy, aby zimą pranie schło szybciej, zastanówmy się też nad tym, czy całego procesu nie rozpocząć jeszcze wtedy, gdy znajduje się ono w pralce. W takim przypadku doskonale sprawdza się funkcja dodatkowego wirowania z wykorzystaniem jego najwyższego dostępnego poziomu. Pomocne jest także podwójne wirowanie, które skutecznie usuwa z wypranych już ubrań nadmiar wilgoci. Innym ciekawym trickiem może okazać się… umieszczanie w bębnie piłeczek tenisowych. Odbijając się pozwalają one na usuwanie wilgoci ze szwów i ściągaczy, a więc z tych miejsc, w których jest jej zwykle najwięcej.

suszenie prania w pralce